Hormony – inzulin 4/4

O inzulinu jste určitě již někdy slyšeli, minimálně v souvislosti s cukrovkáři, ale víte, že je to hormon, který produkuje slinivka břišní. Jeho hlavním úkolem je transport glukózy z krve do buněk kosterního svalstva, mozku i tuků.

Jak to v těle celé funguje? Úplně jednoduše. Sníte např. tatranku, dojde ke zvýšení hladiny cukru v krvi, mozek vyšle signál do slinivky břišní a ta vyšle inzulin, aby se hladina krevního cukru dostala zase do normálních hodnot.  Inzulin začne cukr z krve nejprve ukládat do buněk svalstva, když jsou tyto buňky plné, začne cukr měnit na tuk a ten se uloží. Navíc čím více cukru sníme, tím více se vyplaví inzulinu a dochází tak k rychlé přeměně na tuky, proto se u potravin sleduje glykemický index a nálož. Hladina krevního cukru se rychle srazí, dost možná až moc a dostáváte za chvíli zase hlad.

Pokud po delší dobu jíte potraviny s vysokým obsahem cukru – neustále do sebe lijete sladké limonády, džusíky, pak to o víkendu proložíte 10 pivkama, každý den po obědě a nejlépe i večeři sladká tečka, protože bez toho to přeci nejde, ještě si dopřejete fast food atd., tak může dojít k inzulinové rezistenci. Jinak řečeno citlivost na inzulin dost poklesne. Tudíž Vaše tělo musí vyplavit větší množství inzulinu než dříve, aby bylo schopno snížit hladinu krevního cukru. Pokud budete v dosavadním životním stylu stále pokračovat, dost možná si způsobíte diabetes (cukrovku) 2. typu – vaše tělo na inzulin už téměř nereaguje. Jen abyste se nebáli, že odletíte na 14 dní na all inclusive dovolenou a způsobíte si hned cukrovku, většinou to může trvat nějaký ten měsíc, rok, samozřejmě záleží jak u koho. Mimochodem diabetici mají větší riziko výskytu infarktu, mozkové mrtvice. Nejsmutnější mi na tom přijde to, že místo toho, aby diabetici změnili svůj životní styl a inzulinové rezistence se postupem času zbavili. Raději berou léky, je to asi jednodušší. Změna životního stylu je přitom pro diabetiky 2. typu zaručená cesta, jak se uzdravit –> low carb strava.

To je ve stručnosti o hormonech vše, tak snad Vám moc nezamotali hlavu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *