Hormony – Kortizol 2/4

Určitě jste už slyšeli někoho říkat „Jenom se na ten pařížák podívám a už přibírám.“ Myslíte, že je to možné? No úplně doslova asi ne. Ale většina těchto lidí se z jídla stresuje a každý kousek si pak vyčítá. Právě stres – stresový hormon kortizol váhu ovlivňuje.

Úplně ve stručnosti – jak to tedy funguje? Pokud jste ve stresu, vaše tělo vyplavuje právě výše zmiňovaný kortizol mj., který se tvoří v kůže nadledvin. V těle se pod jeho vlivem uvolňují zásoby cukru z jater, k nim se pak přidá cukr z „pařížáku“, který si nakonec s výčitky stejně dáte. Všechen tento cukr se uloží v podobě tukových zásob v našem těle, pokud ho nestačíte rychle spálit nějakou fyzickou aktivitou.

Není to složité, že. Tím Vás nechci navádět, abyste se cpali sladkým, knedlíky a dalšími pochutinami na kila a říkali si, že to je vlastně v pohodě a mysleli si, že nemůžete přibrat, když z toho nejste ve stresu. Ale jen chci říct, že pokud se po většinu doby stravujete správně, tak pak Vás jeden kousek něčeho nezdravého „nezničí“. Jinak řečeno “ jezte tak, abyste si jídlo nemuseli vyčítat. „

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *